Lista aktualności Lista aktualności

Oprysk agrolotniczy – kuprówka rudnica – Leśnictwo Stryjno.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Wołów informuje, że w dniach od 23.04.2024 r. do dnia 15.05.2024 r. rozpocznie się oprysk na kuprówkę rudnicę z wykorzystaniem sprzętu agrolotniczego.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Wołów informuje, że w dniu 30.04.2024 w godzinach popołudniowych (po godz. 16:00) rozpocznie się oprysk z wykorzystaniem sprzętu agrolotniczego. Oprysk zostanie wykonany na terenie Leśnictwa Stryjno na obszarze pomiędzy miejscowościami: Grzeszyn, Morzyna, Stryjno, Białków.

Pszczelarzy prosimy o zmianę lokalizacji pasiek oraz ich zabezpieczenie.

Proszę o zapoznanie się z załączonymi dokumentami poniżej:

- decyzja o zakazie wstępu do lasu;

- etykieta FORAY 76 B;

- mapy oprysku.

 

 

 

Oprysk zostanie wykonany na terenie Leśnictwa Stryjno na obszarze pomiędzy miejscowościami: Grzeszyn, Morzyna, Stryjno, Białków.

Mapa pola zabiegowego stanowi załącznik. Powierzchnia pola zabiegowego wynosi 130,42 ha.

Zabieg agrolotniczy jest niezbędny ponieważ gąsienice kuprówki rudnicy są niebezpieczne. Mają bardzo kruche włoski, które mogą powodować reakcje alergiczne: pieczenie lub swędzenie skóry, opuchliznę w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny.

W związku z planowanym opryskiem, pszczelarzy prosimy o zmianę lokalizacji pasiek oraz ich zabezpieczenie.

W ww. terminie do czasu zakończenia oprysku obowiązuje kategoryczny zakaz wstępu do lasu na terenie Leśnictwa Stryjno. O wprowadzonym zakazie i okresie jego trwania będą informować rozmieszczone w terenie tablice ostrzegawcze.

Oprysk będzie wykonany biologicznym środkiem owadobójczym FORAY 76 B. Środek ten na roślinie działa powierzchniowo natomiast na gąsienice kuprówki rudnicy działa na układ pokarmowy. Po spożyciu środka gąsienice przestają żerować, a ich śmierć następuje po kilku dniach.

 

Środki ostrożności związane z ochroną środowiska naturalnego:

- Okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek nie mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta – do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej rozpylonej na powierzchni roślin.

- Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji) - nie dotyczy.

 

W załączeniu etykieta FORAY 76 B.

Jednocześnie informujemy, że termin wykonania zabiegu będzie uzależniony od warunków pogodowych dlatego może ulec zmianie. O dokładnej dacie wykonania zabiegu będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej Nadleśnictwa Wołów

http://www.wolow.wroclaw.lasy.gov.pl/