Lista aktualności Lista aktualności

PRZESTRZEŃ DLA RZEKI W NADLEŚNICTWIE WOŁÓW

W październiku 2015 r. w Nadleśnictwie Wołów zakończyła się realizacja jednego z największych w kraju projektów hydrologicznych pod nazwą ,,Domaszków – Tarchalice – odtworzenie naturalnej retencji przeciwpowodziowej doliny rzeki Odry, Gm. Wołów".

 

Z budżetem prawie 45 mln PLN i ze względu na swą specyfikę i znaczenie dla środowiska,inwestycja była jedyną tego typu w Polsce i zaledwie jedną z kilku w Europie. Projekt współfinansowany był w ponad 80% przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Odtworzenie naturalnej retencji polegało na odsunięciu wału przeciwpowodziowego od brzegu rzeki. Nowy wał o długości ponad 6 km pozwolił odzyskać dodatkową powierzchnię prawie 600 ha retencji dolinowej. Teren ten to obszar administrowany przez Nadleśnictwo Wołów, w 90% zajmowany przez siedliska lasowe, głównie lasy łęgowe, a także starorzecza łąki i bagna w obszarze Natura 2000 Łęgi Odrzańskie.

W przypadku wystąpienia wezbrań i powodzi, przez 4 przewały (rozebrane fragmenty starego wału zlokalizowane na dawnych starorzeczach) na tereny polderu zalewowego będzie wpływała woda. Potencjalna zdolność retencyjna obiektu wynosi aż 12 milionów metrów sześciennych wody! To wielkość przekraczająca wszystkie razem wzięte projekty małej retencji w lasach niektórych całych RDLP!

Podwaliny projektowe przygotował WWF Polska, a realizacją zajął się Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu, przy merytorycznym wsparciu Rady Projektu w której pracach brali udział także: DZMiUW we Wrocławiu, RDOŚ we Wrocławiu, Starostwo Powiatowe w Wołowie, Urząd Miasta i Gminy w Wołowie, Deutsche Bundesstiftung Umwelt i oczywiście Nadleśnictwo Wołów.

Poza przyrodniczym efektem projektu (renaturyzacja siedlisk starorzeczy i lasów łęgowych w obszarze Natura 2000) do najważniejszych celów projektu należy zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego w regionie. Przypomnijmy, że tereny Nadleśnictwa Wołów i całego Dolnego Śląska ucierpiały najbardziej w powodzi tysiąclecia w 1997 r. Straty materialne związane z powodzią 1997 roku były ogromne i sięgnęły kwoty 12 miliardów złotych! Zniszczeniu uległo 14 tysięcy kilometrów dróg, 4 tysiące mostów, i 600 kilometrów wałów przeciwpowodziowych.